Na co zwrócić uwagę wybierając parasol ogrodowy / kawiarniany
Na co zwrócić uwagę wybierając parasol ogrodowy / kawiarniany

Na co zwrócić uwagę wybierając parasol do ogródka kawiarnianego.

Po pierwsze jak sama nazwa wskazuje parasol w pierwszej mierze chroni przed słońcem, dlatego tkanina jakim jest pokryta czasza parasola powinna być wykonana z materiału odpornego na blaknięcie oraz zatrzymującego promieniowanie UV. Przykładem takiego materiału jest tkanina Olefin, mająca współczynnik odporności na blaknięcie na poziomie 7/8 w skali 8. Tkaniny jaśniejsze będą dłużej trzymać kolor niż ciemne. Jeśli parasol ma chronić także przed deszczem, powinniśmy wybrać czaszę pokrytą wodoodpornym materiałem typu polyester. Gramatura wymienionych tkanin uzależniona jest od wielkości powierzchni parasola. Średnio ten parametr kształtuje się na poziomie od 190 do 250/300 g przy dużych parasolach np. 4 x 4 m.

Następnym ważnym elementem jest wentylacja w szczycie parasola. Może być stała lub regulowana. Zazwyczaj zawsze polecamy tą opcję jeśli dany model ją ma a w szczególności jeśli parasol ma wokół obrysu czaszy falbany które ładnie wyglądają ale też utrudniają cyrkulację powietrza pod parasolem. Systemy rozkładania parasolioraz konstrukcja są pochodną ich wielkości. Przy dużych powierzchniach systemy rozkładania są bardziej „zautomatyzowane” (systemy linkowe, za pomocą korbki) lub podnoszone teleskopowo. Zarówno konstrukcje nośne stalowe oraz aluminiowe są bardzo trwałe (element nośny, żebrowanie) ale należy pamiętać iż każdy producent zaleca składanie parasoli gdy pojawia się zagrożenie porywistego wiatru.

Tu ważną rolę odgrywa także podstawa parasola, której ciężar powinien być dobrze dobrany do jego wielkości. Najczęściej podstawy to bloczki betonu architektonicznego ustawione na krzyżaku parasola (przy mniejszych parasolach sam krzyżak lub talerz o odpowiedniej wadze). Ładne, estetyczne ale też drogie, ciężko jest zastąpić je innymi elementami obciążającymi. Tam gdzie wymaga tego specyfika miejsca jest możliwość zamontowania parasola bezpośrednio do podłoża za pomocą specjalnych mocowań. Inne dostępne opcje: systemy uchylne czaszy (tilt), regulacja wysokości czy obrotowe podstawy przy parasolach z bocznym mocowaniem.

Powoli zbliżamy się do najważniejszej kwestii, jak dobrać wielkość parasola do powierzchni ogródka kawiarnianego. Ogólnie zasada jest taka, by jak najmniejszą ilością parasoli pokryć jak największą powierzchnię. Najbardziej poręczne w tym są parasole kwadratowe lub prostokątne. Świetnym rozwiązaniem są także parasole z bocznym mocowaniem (Flexo). Są czasem trochę droższe niż standardowe ale zajmują mniejszą powierzchnią do jego ustawienia co przekłada się często na dodatkowe miejsce do ustawienia stolika a to generuje jak wiadomo przychody ;). W ogródkach usytuowanych wzdłuż elewacji budynku na wąskich chodnikach świetnie sprawdzą się także parasole mocowane do elewacji lub rozkładane markizy.

Przykłady parasoli o wymienionych funkcjach znajdą Państwo w naszej ofercie marki Ezpeleta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl